ברכה אביגד

 

ברכה אביגד 1919-2016 ציירת צמחי בר

לפני שנים לא רבות נוצר הקשר בין ברכה אביגד לבין צוות הגן הבוטני בהר הצופים. החיבור היה מושלם. הכרתי את ברכה, אישה ייקית גאה, בשנות ה-90 לחייה. בביקורנו אצלה תמיד שמרה על מראה מוקפד ונימוסין ייקים. ברכה סיפרה לנו סיפור חייה השזור בהיסטוריה של העם היהודי. ראו את הסיפור המלא באתר "פרוזה" מאת אורי רוזנברג.

ברכה חיפשה מקום להציג את ציוריה. ישר "קפצנו" על ההצעה. הגן הבוטני בהר הצופים הוא המקום המתאים ביותר לכך. אנו משמשים כמוזיאון חי לצמחי הבר ומנסים לקרב את הציבור הרחב לצמחים המקומיים. החיבור מתבצע ע"י תקשורת באפיקים בין-תחומיים הכוללים אומנות, ספרות, היסטוריה פולקלור ועוד. מבחינה זאת הגן בהר הצופים מתיימר להציג את תבנית נוף מולדתנו הן בהיבט הבוטני והן בהיבט התרבותי.

את יום העיון השנתי בשנת 2014 הקדשנו לברכה ונערכה פתיחה חגיגית של תערוכת הציורים. התערוכה הציגה במשך שנה בגלריית התמונות בפקולטה למדע הרוח. במהלך תקופה זו אלו בברכה הרהורים לגבי תרומת האוסף והשארתו באופן קבע באוניברסיטה העברית. ברכה למדה וגרה מספר שנים בירושלים והייתה לה חיבה עמוקה לעיר לאוניברסיטה ולגן. לבסוף גמלה בברכה ההחלטה לתרום את האוסף. אנו שומרים את האוסף משאילים אותו לתערוכות מתחלפות ברחבי הארץ ומייעדים לתלות את חלקו במרכז המבקרים העתידי שיוקם בגן.

בשלהי שנת 2016 הדרדר מצבה הבריאותי של ברכה. אורי רוזנברג ואנוכי החלטתנו לתעד את ברכה. נסענו לביתה והספקנו לצלמה. חודשיים לאחר מכן ברכה נפטרה ונקברה לצד בעלה בירושלים. אנו שומרים על הציורים "ילדיה של ברכה" (בלשונה) ורואים בהם חלק בלתי נפרד מאוסף הגן.

 

 

 

קרדיט לאתר: 

www.prrozza.com